top of page

Використання сучасних здоров'язбережувальних технологій та створення рухово-оздоровчого простору в системі роботи дошкільного навчального закладу ясла-садка комбінованого типу №27 ""Коньок-Горбунок

  В народі кажуть: "Людина коваль свого щастя, а отже коваль свого здоров'я". Батьків і педагогів сьогодні надзвичайно турбує питання, допомогти малюкам бути здоровими, сильними,витривалими, адже, на жаль, рівень дитячої захворюваності в нашій країні дедалі зростає. Головне завдання дорослих полягає в тому, щоб сформувати в малих українців свідоме ставлення до власного здоров'я.

  З огляду на це одним із пріоритетних напрямків роботи нашого дошкільного навчального закладу є збереження і зміцнення здоров'я, формування здорового способу життя дошкільнят,активної життєвої позиції щодо власного життя та власної безпеки.

Зважаючи на це, перед нашим колективом постало ряд важливих завдань:

  • створення сприятливих умов для рухово-оздоровчого простору;

  • впровадження і використання в процесі фізичного розвитку дитини інноваційних технологій сучасності;

  • організація фізкультурно-оздоровчої роботи на основі здоров'язбережувальних технологій.

   Для вирішення основних завдань дошкільний заклад звернувся до питання залучення різних, як стандартних, так і нестандартних здоров'язбережувальних технологій в практиці роботи з дітьми. На сьогодні в дошкільному закладі склалася ціла система здоров'язбережувальних технологій, які практично релізуються в роботі з дітьми з метою збереження та зміцнення їх здоров'я.

Здоров'язбереження - складний процес, забезпечення якого передбачає виконання ряду умов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Види здоров'язбережувальних технологій

Профілактично-лікувальні технології:

  •   Аромотерапія,електроаерозольна терапія.

  •   Різні види самомасажу, ходіння по доріжках здоров'я, загартувальні процедури тощо.

Оздоровчі  технології терапевтичного спрямування:

  • пісочна терапія (сендплей); 

  • музична терапія;

  • ігрова терапія (для дітей, які потребують певних корекційних впливів).

Інноваційні оздоровчі технології:

  • елементи художньої гімнастики;

  • пальчикова гімнастика;

  • дихальна та звукова гімнастики;

  • психогімнастика (вправи, ігри,етюди, пантоміми);

  • ігровий стретчінг.    

    Для втілення в життя поставлених завдань, колективом закладу проведена значна робота по зміцненню і оновленню здоров'язберігаючого простору, який включає в себе:

  • спортивний зал з раціонально підібраним фізкультурним та спортивно-ігровим обладнанням (понад 10 років);

  •  фізкультурні куточки;

  • куточки здоров'я, масажери та ін.

   Широко використовується нетрадиційне фізкультурне обладнання:

  • тунель для прокочування м'яча та різноманітних підлізань;

  • різнокольорові сліди;

  • художні доріжки;

  • жорсткі килимки;

  •  парашути;

  •  природний матеріал для виконання загальнорозвиваючих вправ, що стимулює біологічно активні точки;

  • яскраво оформлені предмети та інвентар для виконання загальнорозвиваючих вправ та ін.

 

     В систему роботи дошкільного закладу впроваджуються інноваційні технології з фізичного виховання такі, як: фітбол-аеробіка, стретчінг, степ-аеробіка, система вправ Пілатес на заняттях з фізкультури та в руховому режимі для дітей і визначили етапи впровадження кожної з технологій. Як показує досвід роботи, дані технології можуть бути ефективним доповненням до державних програм. Використання м'ячів-фітболів дозволяє збільшити рухову активність дітей протягом дня.

Система вправ Пілатес - зорієнтована на баланс та гармонію всього тіла, в якій основний акцент спрямований на пластичність, розтяжку та планомірний розвиток усіх м'язів.

    Дуже цікавий і дієвий вид аеробіки - степ-аеробіка. Це ритмічні рухи вгору-вниз на спеціальній платформі. Такі вправи розвивають рухливість у суглобах, формують склепіння стопи, тренують рівновагу, серцево-судинну, дихальну систему.

Кожна дитина на заняттях знаходить фізичне і моральне задоволення, отримує заряд енергії та бадьорості, а також "море"позитивних емоцій.

     Одна з технологій, що використовується в роботі з дітьми – стретчінг (розтяжка). Це комплекс вправ, призначений для того, щоб м'язи були еластичними, а суглоби гнучкими й рухливими.

     Діти з великим задоволенням займаються у надувному басейні, де вчаться вмінню поводити себе у воді, грають, розважаються, загартовуються. Все це сприяє оздоровленню, фізичному розвиткові, позитивно впливає на всі системи організму дитини.

Кожна дитина на заняттях знаходить фізичне і моральне задоволення, отримує заряд енергії та бадьорості, а також "море"позитивних емоцій.

     Одним із важливих напрямків діяльності ДНЗ є корекційна робота з дітьми. З цією метою функціонує група для дітей з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення. Учитель-логопед Кутняхова А. І. діагностує мовленнєвий розвиток дошкільників, планує і проводить корекційну роботу з постановки звуків мови, автоматизації звуків у складах, словах, реченнях, зв'язному мовленні. Проводить релаксацію, дихальну, пальчикову й артикуляційну гімнастики, масаж, ігротренінг, казкотерапію, логоритміку, розвиває фонетико-фонематичний слух.   

Фітбол-гімнастика. Комплекс вправ на фітболах:" Посмішка".

 

1. От улыбки хмурый день светлей.

В. п. - сидячи на м'ячі, руки внизу. Піднімання і опускання плечей згідно з ритмом слів, піднімання  стоп на носки.

2. От улыбки в небе радуга проснётся. Одночасне виконання колових рухів плечима, перекати з п'ятки на носок і навпаки.

3. Поделись улыбкою своей, и она к тебе не раз ещё вернётся. Повтор попередніх рухів.

4. И тогда наверняка вдруг запляшут облака и кузнечик запиликает на скрипке. Виставити праву ногу на п'ятку, потім ліву, повернутись у в. п., імітація гри на  скрипці.

5. С голубого ручейка начинается река, ну а дружба начинается с улыбки. Сидячи на м'ячі, приставним кроком повороти спочатку у правий, а потім у лівий бік.

6. От улыбки солнечной одной перестанет плакать самый грустный дождик, сонный лес простится  с тишиной и захлопает в зелёные ладоши. Нахили тулуба в сторони, руки на поясі. На приспів рухи повторюються

7. От улыбки станет всем светлей. Повороти тулуба в сторони, руки опущені.

8. И слону и даже маленькой улитке, так     пускай повсюду на земле словно

    лампочки включаются улыбки.

   Відведення правої руки максимально   назад і виконання повороту тулуба у правий бік, потім відведення лівої руки і поворот тулуба в лівий бік. На приспів рухи повторюються

Ігровий стретчінг: Зустріли Їжачка-лісовичка

 

1. Вправа" Місяць" (4-6 р.) В. п .- стати прямо, ноги разом, прямі руки підняти вгору, долоні у середину.1-повільно нахилити тулуб у бік, 2-те саме в інший бік, дихання нормальне.

2. Вправа "Флюгер" (6-8 р.). В. п. - стати прямо, ноги ледь розставлені. руки вперед паралельно до підлоги. Кисті разом, долоні донизу, дивитися на руки.1-2-повільно повернути корпус на 90 градусів, не відводячи очей від рук, ноги нерухомі, затриматись, 3-4-в. п., 5-6-в інший бік.

3. Вправа" Гойдалка". В.  п .- на животі, руки уперед, з'єднати долоні. Ноги разом, носки натягнуті , 1 - підняти без ривків голову, груди, ноги, витягнути руки вище, прогнутися, затриматись, 2-в. п., вдих у 1 фазі, видих -у 2 фазі.

4. Вправа" Кішечка". В. п .-стати на коліна, прямі руки на підлогу на рівні плечей, 1-підняти голову, максимально прогнувши спину(ласкава), 2-опустити голову, максимально вигнувщи спину(сердита).

Поза слухання, продовження казки.

5. Вправа" Горішок". В. п. - сісти на підлогу, ноги зігнути в колінах, п'ятки підтягнути до сідниць, обхопити коліна руками, голову опустити, 1-перекотитись на спину, 2-в. п.

 6. Вправа" Ніжки-слідочки". В .п. - сісти у позу прямого кута, ноги разом, носочки натягнуті, руки угорі і ззаду, 1-натягнути стопу на себе, 2-зовнішню частину стопи опустити на підлогу, п'ятки разом, ноги прямі, 3-кругові рухи по підлозі, зблизити носки, п'яти разом, ноги прямі, 4-в. п.

7. Вправа" Метелик" (6 р.).В .п .-сісти в позу прямого кута,зігнути ноги в колінах, з'єднати стопи, коліна розвести, руки на коліна,1-опустити до підлоги, затриматись, 2-в. п.

 

Комплекс  вправ  зі степ-аеробіки:

" Красивий крок,красивий рух, степ-аеробіка зміцнює дух."

 

1. Ходьба звичайна перед степом, перемінним кроком, руками малюємо великі кола вліво-вправо.

2. Крок вперед на степ-руки вгору. Крок назад-зі степа, руки вниз. В. п. - ноги на  ширині ступні. руки внизу.

3. Ходьба перед  степом, зі степа на степ, руки вперед-вгору, вперед-вниз.

4. Ходьба вправо-вліво, ноги на ширині. 1-4-на степ. зі степу боком, одна рука на поясі, друга "малює" великий м'яч, 5-6 на степ лівою рукою. 7-8-зі степа.

5. Поворот вліво-вправо. В. п. - стоячи справа від степа. ноги на ширині ступні, руки в сторони, 1-переступити правою ногою, плеск в долоні, 2-стоячи зліва від степа, теж  лівою ногою.

6. Нахили тулуба. В. п. - стоячи перед степом, руки на поясі, 1 - торкнутись  долонями  степа, 2-в. п.

7. Присідання. В. п. - стоячи перед степом. ноги на ширині, руки вгорі, 1 - присісти, 2 - торкнутись долонями, 3 -  в. п.

8. Нахили тулуба. В. п. - сидячи на степі, ноги витягнуті  прямо, руки по краях  степа, 1 - зігнути ноги в колінах, обхватити їх руками, голову опустити, 2 - в. п.

9. Стрибки. В. п. - стоячи перед степом, ноги разом руки вниз, 1 - стрибок, руки в сторони, 2 - в. п.

10. Ходьба на місті, навколо степа вправо - вліво. В.на дих.

 

bottom of page